Golden Retriever

Golden Retriever

Przyjaciel całego świata

„Jest tak sympatyczny, że oprzeć mu się niepodobna!!

Zadowoli się drobną pieszczotą i nie pominie najmniejszej okazji, by sprawić Ci przyjemność.

ego specjalnością jest służenie człowiekowi w najszerszym znaczeniu tego słowa.

Lecz jeśli poszukujesz dobrego stróża porzuć myśl o Goldenie; on by nieba przychylił

Również... złodziejowi!”



Pierwszy Golden Retriever

Twórcą rasy jest Lord Tweedmounth, który w XIX wieku z powodzeniem zajął się eksperymentami hodowlanymi, wszystko pieczołowicie zapisując w swoich księgach. Wynika z nich, że przodkami Golden Retrievera były psy nieistniejących już ras Tweed Wather Spaniela i Wavy Coated Retrievera oraz Rudego Setera. Legendę o nieco innym pochodzeniu Goldena zapoczątkował artykuł pt." Retriever żółty czy rudy" opublikowany w 1914 r. w magazynie "Country Life". Jego autor Arthur Croxton- Smith, napisał, że w 1858 r. Lord Tweedmounth spotkał w Brighton cyrk przybyły z Kaukazu. W jednym z przedstawianych numerów wystąpiła para traperów i ich tresowane psy. Lord Tweedmounth, zachwycony wyczynami i inteligencją tych zwierząt w kolorze miodu, pośpieszył za kulisy. Po trudnych negocjacjach powrócił do swych psów z Rosji. Lecz w 1952 r. historia o cyrku z Kaukazu straciła na wiarygodności za sprawą ciotecznego wnuka, który zdecydował się ujawnić archiwa swego dziadka, zawierające m.in. starannie przygotowane księgi rodowodowe. Zapisano w nich, że drzewo genealogiczne rasy wzięło swój początek od Wavy Coated Retrievera - żółtego krótkowłosego reproduktora o imieniu Nous, który pokrył Tweed Wather Spanielkę o imieniu Belle. Ich potomstwo było kojarzone z czarnymi Wavy Coated Retrieverami, Tweed Wather Spanielami oraz Sererami Irlandzkimi.


Osobowość

To pies łagodny, czuły i towarzyski. Nie trzeba się starać, by wyrobić w nim życzliwość dla wszystkich istot, wśród których żyje. Leży ona w jego naturze, a szczere, pełne ufności spojrzenie potęguje wrażenie otwartości wobec świata. Jest taki na jakiego wygląda: miły pieszczoch o temperamencie szczeniaka (nawet w zaawansowanym wieku) Sam jest jak dziecko i jego stosunki z dziećmi układają się doskonale. Lubi się z nimi bawić i zawsze chętnie gotów jest uczestniczyć we wszystkich szaleństwach. Lecz gdy sytuacja tego wymaga zachowuje spokój. Jego wierność nie ma sobie równych: oddał by życie za swego pana i skoczył za nim w ogień.


Golden odnosi się z życzliwością do wszystkich ludzi i zwierząt. Będzie bardzo przyjacielski dla domowego kota i królika, jeśli jest do nich przyzwyczajony od najmłodszego wieku. Czuje się dobrze w każdym otoczeniu. Może bez problemów żyć w mieszkaniu ale nie powinien w nim zbyt długo pozostawać sam, gdyż nie cierpi samotności. Potrzebuje bardzo dużo ruchu, musi wiec codziennie wychodzić na długie spacery, które uwielbia. Jest wręcz stworzony do brania udziału w agility i konkursach posłuszeństwa, które sprawiają mu wielką frajdę, ponieważ służą nawiązywaniu porozumienia między nim a jego panem, co jest dla tego psa największą przyjemnością.


Specjalności

Golden wyrobił sobie dobrą markę jako pies aportujący (przede wszystkim ptactwo). W wodzie czuje się jak ryba, toteż doskonale sobie radzi podczas polowań na mokradłach czy nad brzegiem morza. Niektórym myśliwym z powodzenia udaje się w nim obudzić talenty płochacza, lecz w tej dziedzinie Golden ma liczną konkurencję, złożoną z psów ras bardziej pod tym względem uzdolnionych. Jest to pies podporządkowany i całkowicie oddany swojemu panu, dlatego wiele Goldenów pełni funkcjonuje pomocnika osób niepełnosprawnych- niewidomych, głuchych i unieruchomionych na wózkach inwalidzkich ( szczególnie w Stanach Zjednoczonych ). Pojętny i obdarzony świetnym węchem Golden jest używany do wykrywania narkotyków . Sprawdza się także jako pies lawinowy, pomogą ratownikom górskim, policji i straży pożarnej, poszukuje ofiar pod gruzami oraz służy jako tropiciel zaginionych lub zbiegów ( wtedy pracuje zwykle w towarzystwie psów obronnych). Z racji swego posłuszeństwa i chęci współpracy z człowiekiem goldeny osiągają wysokie lokaty na zawodach PT. Uczestniczą również w agility. Jednak zdecydowanie najlepsze są w roli oddanego przyjaciela rodziny :D


Rady wychowawcze

W zasadzie wychowanie go nie przysparza kłopotów, gdyż jest uległy i bardzo zżyty ze swoim panem. Trzeba tylko zachować zdrowy rozsądek i konsekwencję w postępowaniu. Krzyczenie na Goldena jest niewybaczalnym błędem.


Wygląd

Jest to pies haromijnie zbudowany, silny, o dobrotliwym wyglądzie. Jego umaszczenie może być kremowe do ciemnozłotego. Standard dopuszcza obecność kilku białych włosów na klatce piersiowej. Ogon przypomina pióropusz . Wzrostem Golden przewyższa Labradora o dwa trzy cm. Suka goldena jest delikatniejszej budowy niż samiec. Obserwuje się częste odbarwienie nosa, który w zasadzie powinien być czarny, ale blednie często wraz z nadejściem zimy. W czasie konkursów psiej urody defekt ten nie powoduje obniżenia oceny (chyba że chodzi o różowe plamy na nosie).


Czy jest to pies dla każdego?

Na pewno nie jest dla tych, którzy pragną by ich pupil siedział cicho w swoim kącie, zajęty sam sobą. Nie będzie też z goldenenm szczęśliwy zazdrośnik, spoglądający niechętnym okiem jak ich pies łasi do wszystkich. Również ludzie z manią wielkości, marzący o tym by ich pies dominował nad innymi, powinni poszukać towarzysza innej rasy.


Rożnice płciowe

Suki Psy
• Są mniejsze i drobniejsze niż psy
• Cieczka dwa razy w roku i trwa ok. trzech tygodni
• W okresie rui mogą być mniej posłuszne
• Bywa uparta
• Jest bardziej przywiązana do właściciela oraz domu
• Bardziej krępa sylwetka oraz większa i szersza głowa
• Często wymagają bardziej konsekwentnego wychowania, bywa niezależny
• Czasem czują się bardziej związane z suką sąsiada niż z właścicielem
• Lubi obsiusiać nowe miejsca

Wady dyskfalifikujące

Kryteria ogólne: brak cech typowych dla ras, wzrost nie mieszczący się w granicach określonych przez standard


Kryteria szczegółowe: brak stopu, kufa wysmukla, cienka lub prosta, waga zbyt lekka, zad za długi ogon skrócony lub zbyt smukły, pozbawiony sierści, zawinięty na końcu, wady układu kostnego pociągające za sobą niezdolność do pracy.


Szata: włos skręcony, kolor mahoniowy lub biały, brak podszerstka, przesadne odbarwienie nosa, powiek i genitaliów, oczy za jasne.


Wady anatomiczne: przodozgryz lub tyłozgryz, braki w uzębieniu, wywiniecie lub podwiniecie powieki, brak jednego lub obu jąder


Charakter: agresywny lub nadmiernie bojaźliwy